operacje plastyczne
Podniesienie biustu jest operacją polegająca na zmianie kształtu obwisłych piersi na symetryczne o młodzieńczym wyglądzie i jędrności. Operacja może być wykonana także przy znacznej asymetrii biustu, jeśli jedna pierś jest dużo większa od drugiej.
Istnieje wiele technik, które umożliwiają podniesienie biustu. Wybór metody zależy częściowo od ilości tkanki w piersi oraz od jakości skóry.
Nacięcia wykonywane w celu wyrzeźbienia piersi w mniejszej formie tworzy się wokół otoczki brodawki (ciemna skóra wokół brodawki) ·- pionowo w dół od otoczki do fałdu pod piersiowego poziomo w fałdzie pod piersiowym. Tkanka gruczołowa i tłuszczowa jest przemieszczana ku górze i odpowiednio kształtowana, a nadmiar skóry usuwany. Dzięki temu uzyskujemy kształtny, symetryczny i młodzieńczy wygląd biustu.  Nacięcia są szyte w sposób, który redukuje blizny do minimum. Mogą być założone cienkie rurki (drenaż), umieszczone w każdej piersi, aby odsączyć krew lub nadmiar płynu. Drenaż zostaje usunięty przed powrotem do domu.
Zabieg trwa od 1,5 do 3 godzin i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Operowany obszar może być opuchnięty, zasiniały i tkliwy, w efekcie czego przez kilka dni możesz odczuwać ból.
Jednak proste leki przeciwbólowe zredukują niedogodności do minimum (należy unikać aspiryny w ciągu pierwszych kilku tygodni po operacji). Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, można spodziewać się powrotu do domu 3 dni po zabiegu.
Planując operację termin, powinien być wyznaczony na okres do dwóch tygodni po ostatnim krwawieniu miesięcznym, co zmniejszy możliwość komplikacji pooperacyjnych. Jeżeli przyjmujesz leki na stałe należy o tym poinformować chirurga .
Badania do wykonania przed operacją:
Na sześć tygodni przed operacją:
Na 30 dni przed operacją:
Na 2 tygodnie przed operacją:
Obecnie stosowane implanty posiadają dożywotnią gwarancje producenta i nie ma potrzeby ich wymiany. Jednak z upływem czasu, zmian wagi ciała oraz przebytych ciąż, skóra i mięśnie ulegają zwiotczeniu, co powoduje zmianę kształtu piersi. W takich przypadkach możliwa jest wymiana implantów w celu poprawy kształtu biustu. Stosowane są implanty piątej generacji,  wypełnione zagęszczonym żelem o stałej, galaretowatej konsystencji, który nawet po uszkodzeniu implantu, nie wypływa na zewnątrz. Powierzchnia implantów nie jest gładka, lecz porowata, pokryta tak zwaną ”teksturą”.
Implanty renomowanych firm posiadają dożywotnią gwarancję i w razie uszkodzenia – wynikającego z wad implantu,- bez względu na czas, jaki upłynął od operacji, producent w ramach gwarancji, dostarcza bezpłatnie nowe implanty.
Warunki konieczne do spełnienia warunków gwarancji implantów piersi: – operacja musi być wykonana przez dyplomowanego chirurga plastyka, – w warunkach sali operacyjnej, posiadającej odpowiednie standardy medyczne, – konieczna jest kompletna dokumentacja medyczna zawierająca: pełne dane pacjentki, kliniki, chirurga plastycznego wykonującego zabieg operacyjny oraz numer i rodzaj zastosowanych implantów. Wszystkie warunki konieczne do spełnienia warunków gwarancji, znajdują się na stronach internetowych producentów implantów.

Po odzyskaniu świadomości i zakończeniu działania środka znieczulającego, będziemy zachęcać Cię do siadania na łóżku. Także przed samym wyjściem, po raz kolejny obejrzy cię chirurg i/lub pielęgniarka. Wszelkie trwałe szwy zostaną usunięte 7 do 10 dni po operacji. Opatrunki usuwamy zazwyczaj po jednym lub dwóch tygodniach od operacji.

Będziesz musiała nosić biustonosz sportowy w dzień i w nocy, przez kolejne trzy – do sześciu tygodni, aby pomóc nowo uformowanym tkankom piersi utrzymać ich kształt. Po upływie sześciu tygodni, będziesz zobligowana nosić biustonosz zawsze w ciągu dnia.

Niewskazane jest używanie biustonoszy na fiszbinie przynajmniej przez pierwsze cztery tygodnie po zabiegu.

CZAS REKONWALESCENCJI

Czas rekonwalescencji i pełnego powrotu do zdrowia może różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, zatem poniżej przedstawione porady należy wykorzystać wyłącznie, jako wskazówkę.

W ciągu kilku pierwszych dni, możesz czuć się niekomfortowo podczas próby wyprostowania się, jednak ważne jest, aby starać się chodzić (co dwie godziny w ciągu dnia i wczesnym wieczorem). Zbyt długie leżenie w łóżku zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi w nogach. Stopniowo zwiększaj zatem swoją aktywność ruchową.

Bezwzględnie unikaj opalania topless przez pierwsze 6 miesięcy po operacji. Świeże blizny są bardzo wrażliwe na światło słoneczne i łatwo o przebarwienia.

Dzień 1 – 3 po operacji

Przebywasz pod opieką lekarzy i pielęgniarek stosując się do ich zaleceń. W dniu wypisu otrzymujesz szczegółowe zalecenia, dokumenty implantów i operacji.

Dzień 5 – 14 po operacji:

W 7 – 9 dobie od zabiegu operacyjnego zostają wyjęte szwy. Możesz odczuwać ciągniecie i niewielki ból, gdy się poruszasz. Stopniowo zaczynasz zwiększać swoją aktywność.

Powinnaś być w stanie wrócić do pracy po upływie 2 tygodni od zabiegu (oczywiście w zależności od rodzaju wykonywanej przez Ciebie pracy) ale tylko wówczas, jeśli czujesz się bezpiecznie.

3 – 6 tygodni po operacji:

Należy unikać pchania lub podnoszenia ciężkich przedmiotów, przez co najmniej 4 tygodnie po zabiegu.

6 – 9 miesięcy po operacji:

Blizny zaczynają mięknąć i zanikać. Teraz możesz już zacząć oceniać wyniki przebytego zabiegu.

Operacja plastyczna może być bardzo pozytywnym doświadczeniem. Powikłania są rzadkie i zwykle niewielkie. Jednakże nie jest to operacja pozbawiona ryzyka i ważne jest, żebyśmy byli świadomi możliwych powikłań. Może powstać krwiak (gromadzenie krwi w ranie) co jest najbardziej prawdopodobne w przeciągu 24 godzin od zabiegu, ale zdarza się to sporadycznie. Duże krwiaki koniecznie muszą być likwidowane na sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym. Może nastąpić zakażenie, ale znowu jest to rzadka sytuacja. Zakażenia można leczyć skutecznie za pomocą antybiotyków. Osoby, które mają cukrzycę, są otyłe lub w podeszłym wieku są bardziej narażone na ryzyko opóźnionego gojenia. Zawsze istnieje możliwość pozostania trwałych blizn w miejscach, gdzie były wykonane nacięcia. Zabieg redukcji piersi jest kompromisem pomiędzy dużymi, niewygodnymi piersiami, a mniejszymi o ładnym kształcie i większej symetrii, ale z mało widocznymi bliznami. Chociaż blizny zwykle znikają i miękną nawet do roku po zabiegu, mogą się niekiedy zagęścić i rozciągnąć. Ludzie o śniadej i ciemnej karnacji mają większe szanse na tworzenie się grubych blizn (blizny przerostowe lub keloid). Blizny są jednak tak zaplanowane, że pozostają ukryte pod stanikiem lub górą od bikini. Karmienie piersią w przyszłości może jednak nie być już możliwe, ponieważ operacja wiąże się z usunięciem niektórych przewodów mlecznych, które prowadzą do obszaru sutka. Należy jednak pamiętać, że również wiele pań, które nie miały żadnej operacji, nie jest zdolnych do karmienia piersią. Po operacji może również wystąpić asymetria lub inne nieprawidłowości kształtu piersi. W rzadkich przypadkach, potrzebna jest dalsza operacja aby ten stan poprawić. Istnieje ogólne ryzyko związane z wszystkimi operacjami. Bardzo rzadko mogą powstawać zakrzepy w nogach (np. zakrzepica żył głębokich – ZŻG), które wymagają leczenia. Część z tych skrzepów może również przerwać się i przenieść się do płuc, powodując ostrą duszność i ból w klatce piersiowej. Jest to znane, jako zator płuc, którego prawdopodobieństwo wzrasta u osób palących. Wszystkie czynniki ryzyka zostaną jednak omówione szczegółowo w trakcie konsultacji.

[Głosów:2    Średnia:5/5]